Sikertörténet
2007.05.17. 15:12
A hajdúdorogi mazsorett együttes rövid története
Hajdúdorogon, 1992. szeptemberében indult útjára az első mazsorett csoport Simon Istvánné Valika kezdeményezésére, aki azóta is a csoportok irányítója, és a helyi művelődési ház igazgatója. Ekkor 6-7. osztályos tanulókból toborozták a lányokat, és közel 30-an akartak ennek, az akkor még gyerekcipőben járó, szenvedélynek hódolni. Az első évben a pom-pon forgatással ismerkedtek meg az érdeklődők. (A pom-pon használatról elmondhatjuk, hogy az országos ifjúsági mazsorett fesztiválokon ezen eszköz használata nagyon leegyszerűsödött és egyedülálló módon már csak a hajdúdorogi mazsorettes lányok tudják bemutatni a klasszikus értelemben vett pompon forgatást.)
A csoport első vezetője Balajti Ilona, a Debreceni Mazsorett Együttes aktív táncosa volt.
A következő évben oktatóváltás történt, mely a csoportlétszám csökkenését eredményezte. Ekkor Balajti Melinda vette át az irányítást, és a lányok megismerhették a botforgatás alapjait, fortélyait. Mivel Melinda szintén a Debreceni Mazsorett Együttes tagja volt, ezért ő sem tudta összeegyeztetni a vidéki tanítást saját fellépéseivel.
Ezt követően az 1994/95-ös tanévet Dr. Tógyer Lászlóné, Éva néni vezetésével folytatta az együttes immár két csoporttal. A következő tanév újabb debreceni oktatót jelentett Budai Mónika személyében, aki modern- és show táncoktató volt. A mazsorett alapját képző botforgatást és a mazsorettben használatos táncformációkat nem ismerte így nem is tanította. Az akkori koreográfia inkább moderntánc volt, mely ugyan tetszett a lányoknak mégis úgy döntöttek, hogy kezükbe veszik az irányítást. Elkészítették saját koreográfiájukat, a Brasilia című zeneszám latinos dallamára. Ez az ötlet volt az, ami a csoport koordinátorát arra ösztönözte, hogy mindenképpen egy helyi oktatót neveljen ki a közösség számára. Döntése alapján az 1996/1997-es tanévben már Tóth Zita, a csoport aktív táncosa irányította a mazsorettesek művészeti tevékenységét, aki nem csak kitűnő táncosnak, de kiváló koreográfusnak is bizonyult, majd később a művelődési ház támogatásával elvégezte a mazsorett oktatói tanfolyamot és immár 10 éve látja el a csoportok szakmai, művészeti vezetését.
1997 évtől a műfaj iránt érdeklődők száma egyre nőtt, és már a kisiskoláskorúak is ismerkedni kezdtek a botforgatás és menetelés alapjaival. Azóta a csoportok folyamatosan gyarapodnak, újak jönnek létre, olvadnak egybe és szűnnek meg, mely utóbbi jelenség oka, hogy a lányok tanulmányaikat más városban folytatják.
A 2002-es év két szempontból volt mérföldkő az együttes életében. Ez volt az első jubileumi ünnepség ideje, melyet több mazsorett csoporttal együtt az akkori városnapon ünnepelhettek meg. Továbbá ez volt az első év, mikor a szakmai zsűri előtt megmérettetett a csoportok felkészültsége. Az akkori Flamingó csoport (melynek tagjai a mai Éden csoportban táncolnak) Kiskunfélegyházán az V. Kiskun Országos Ifjúsági Mazsorett Fesztiválon „bronz” oklevelet szerzett. Azóta már több csoport is részt vett számos fesztiválon Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Nyíregyházán, Egerben és Mezőkövesden, ahonnan több alkalommal is bronz, ezüst és arany oklevéllel térhettek haza.
Jelenleg, közel 70 fővel a következő csoportok működnek:
Margaréta
A csoport tagjai 5-7 éves óvodás és kisiskolás lányok, akik 2006. októberében kezdték el a mazsorett alapok elsajátítását. Ők pom-ponnal heti 1 órában készültek életük első fellépésére, melyre 2007. május 1-jén került sor. A jelenlegi csoportlétszám 23 fő és nagyon lelkiismeretesen járnak a próbákra. Nagyon szeretnek játszani, nevetni és persze a pom-ponnal bohóckodni.
Pillangó
A csoportba járó lányok 7-9 évesek, és többségük második éve mazsorettezik. Ez a csoport már a botforgatás alapjainak elsajátítása után annak tökéletesítésével tölti a heti 1 órát. Terveik között szerepel az országos ifjúsági mazsorett fesztiválokon való eredményes bemutatkozás. A pajkos, szertelen kisdiákok lelkesen készülnek minden fellépésükre.
Gyöngyvirág
A mazsorett csoportba 11-13 éves lányok járnak, akik már óvodás, illetve elsős koruk óta hódolnak a mazsorett szenvedélyének. Tagjai mozgást, botforgatást kedvelő diákok, akik sok időt és energiát áldoznak arra, hogy hobbijukat minél magasabb szinten űzhessék. Elszántságukat mi sem bizonyítja jobban, mint a bronz, ezüst és arany oklevél, amelyeket a debreceni, az egri, a mezőkövesdi és a hajdúszoboszlói Országos Ifjúsági Mazsorett Fesztiválokon kapott a kis csapat. Rendszeres résztvevői a városi és megyei rendezvényeknek, és a megyében megrendezett mazsorett találkozóknak.
Éden
A csoportba 17-21 éves hajdúdorogi, hajdúböszörményi és hajdúnánási lányok járnak. Évek óta mazsoretteznek, de ebben a felállásban még csak négy éve dolgoznak együtt. Elsősorban a táncos koreográfiákat kedvelik, hiszen mindannyian a tánc szerelmesei, de repertoárjukban szerepelnek természetesen indulók is, valamint csárdás és latin-amerikai táncok, mint például szamba, mambo, cha-cha-cha vagy a jive.
Az Éden mazsorett csoport rendszeres résztvevője a helyi, megyei és országos kulturális rendezvényeknek, alapítványi báloknak, szalagtűzőknek, sport bajnokságoknak és a környékbéli mazsorett találkozóknak és szakmai fórumoknak. Nagyon büszkék arra, hogy a 2005-ös debreceni Virágkarneváli menet tagjaként több művészeti csoporttal együtt bemutatkozhattak a debreceni és a nemzetközi közönség előtt.
|