Zátonyra futott helyi sportélet?
2009.03.06. 00:59
Riport Kiss Miklóssal
A Városi Közmeghallgatáson általában mindig ugyanazok az emberek szólalnak fel. Idén ez másképp volt. A Tényforrás Hírportál felkereste az egyik felszólalót, felajánlva neki a lehetőséget, hogy nagyobb nyílvánosság előtt is mondja el problémáját, gondolatait.
Az alábbi riport Kiss Miklóssal készült, akiről a következőket érdemes tudni: végzettsége egészségtan tanár, jelenleg munkanélküli a Szent Bazil Oktatási Központban dolgozott, ahol az utolsó években, mint szabadidő-szervező, edző tevékenykedett. Elbocsátása után munkaügyi pert indított, amelyet a volt munkáltatójával szemben meg is nyert!
10 évig volt gyermekcsapat edző a Szövetkezet SE-nél. Csapataival a Góliát Mc Donald’s, Bozsik labdarúgó programokban éveken át részt vett.
- A Városi Közmeghallgatáson elmondtad, hogy diszkriminatív módon nem engedtek be a Szent Bazil Oktatási Központban tartott gyermeklabdarúgó tornára. Mi történt pontosan?
- Azért mondtam, hogy ellenem irányuló negatív diszkrimináció, mert több alkalommal, amikor pl. városi teremlabdarúgó bajnokság, vagy gyermek labdarúgó torna - Hajdúnánásiak által szervezett korosztályos kézilabda verseny - volt, akkor nem akartak beengedni, vagy ha már bent voltam, azzal zaklattak folyamatosan, hogy menjek ki, hívják a rendőrséget stb. Sőt egyszer fizikailag is akadályoztak. Mindezt a Szilágyi Gábor atya és a bátyja Szilágyi János atya és Oktatási központ igazgatója szóbeli és telefonos utasítására, parancsára tették a dolgozók. (Ők természetesen személyesen soha nem merték megtenni, még ha jelen is voltak az eseményen.) Akiket ezáltal jogsértésre kényszeríttettek, és pszichésen mindig azzal félemlítettek meg, hogy aki beenged, illetve nem távolít el a rendezvényről, azt kirúgják az iskolából. Volt olyan, aki ezt a frusztrációt nem tudta kezelni. A munkaügyi peremben is azt mondta az oktatási központ vezetője, hogy ha visszavonom a pert, akkor megkapom a munkaügyi papírjaimat. Emiatt két munkahelyre nem vettek fel. A papírjaimhoz is a Munkaügyi Felügyelet hivatalos intézkedése révén jutottam csak hozzá, de már későn.
A Kalosz SE új elnökségi tagjainak megválasztási gyűlése előtti napokban Szilágyi Gábor atya azt mondta a volt munkatársaimnak, hogy aki rám szavaz, azt ki kell rúgni az iskolából.
· Igen súlyos dolgokat állítasz.
- Más dolgok is voltak még. Újból a munkahely elvesztése általi megfélemlítés technikáját alkalmazta. Volt kitől tanulni az évek alatt. Bár kevésnek bizonyult az elnökségi tagsághoz, de ennek ellenére voltak, akik a titkos szavazáson rám szavaztak. Akkor is és most is megköszönöm azoknak, hogy ki nyíltan, ki másként, de kiállt mellettem. Talán ez megfelelő válasz a diszkriminációra. Természetesen én elnökségi tag akartam maradni, hogy az addigi változatos, eredményes munka fennmaradjon a gyerekek javára. Újabb terveimet szerettem volna megvalósítani, ami még jobb és több lehetőséget biztosított volna a tanulók számára. Azóta sem érték el azt a szintet létszámban, sem eredményességben még iskolai versenyeken se, mint amikor a munkánkat végeztük.
· Alapvetően mi ennek a legfőbb oka?
- Sajnos az Kalosz SE által a gyermek és serdülő csapat az őszi forduló nagy részén, de az itthoniakon biztos, mert azokat láttam a csapatokban több túlkoros szerepelt, mint amennyi megengedett, gyerekek másnak az igazolásával játszottak. Néha azt sem tudta a játékos, hogy az adott mérkőzésen kinek is hívják őt. Mert annyiszor játszott már másnak az igazolásával. Van olyan játékos, aki szinte minden mérkőzésen szerepelt a bajnokságban a jegyzőkönyv alapján, holott talán egyszer játszott egész ősszel.(Mi van, akkor, ha az a gyerek komolyan megsérül, és orvosi ellátásra kerül sor, illetve másnak a sportorvosi engedélyével játszik, amikor ő nem is volt ilyen vizsgálaton stb.) Idegenben volt úgy, hogy létszámhiányosan álltak ki. A Hajdú-Bihari Naplóban / 2008. október 13-i számában/ meg is jelent a hamis igazolás miatt megbüntetett, eltiltott edzők és csapatok neve. Köztük volt a hajdúdorogi Kalosz SE is. Bár az újságban csak Hajdúdorog csapata szerepelt. Mondjuk pont, akkor egy tisztelendő volt a gyerekekkel Polgáron, amikor észrevették a más gyerek igazolásával való játék szándékát. Több gyermeklabdarúgó tornán is túlkorosokkal játszottak. Voltak olyan tornák, főleg nem Hajdúdorogon, ahova debreceni gyerekeket vittek és ők játszottak zömében, a dorogi gyerek pedig ült a padon.
· A kialakult helyzetért kit terhel a felelősség?
- Az elnök Szilágyi Gábor atya felelőssége felmerül, mert személyesen jelen volt bajnoki meccseken, illetve a 2009. február 7-i zártkörű gyermektornán láthatta, hogy két 96-os, 97-es játszott a 98-99 - sek versenyén. Nem ismeri a gyerekeket, miért nem tesz e negatív gyakorlat ellen? A verseny eredményhirdetését így kezdte az elnök: ”Vége e nemes küzdelemnek …” Tényleg az volt az egyesülete részéről? A Hajdúdorogi Újság 2008. szeptemberi számában többek között a következőt olvashattuk „Szilágyi Gábor nagyon fontosnak tartotta kiemelni, hogy a sport nevel.” Ez szintén szerepel a hajdúdorogi képviselő testületnek benyújtott Kalosz Koinonia SE 2008. évi beszámolójában is. Akkor valószínű, hogy fontosnak tartja. A gyakorlat viszont mást mutat.
Miért kell szülőknek a saját kocsijukkal vinni olyan tornákra a gyerekeket, amire megkapja az egyesület a pénzt. / Mi van akkor, ha balesetet szenvednek a kocsikkal?/ Miért kell a gyerekekkel kifizettetni a tornák nevezési díját? A szülőkre kényszerített anyagi dolgok nélkül nem tudom mi lenne. Egyesek erejükön felül is, de belementek ebbe. A szülőknek nem tetszenek ezek, csak hát a gyerekük érdekében nem mernek felszólalni.
Ugye emlékszünk, hogy Szilágyi Gábor volt tavaly egy ideig a Hajdúdorogi Újság kuratóriumának az elnöke is. Sajnos soha nem volt olyan kritikán aluli az újság, mint akkor. Én a kezdetektől előfizetője voltam az újságnak, de ekkor nagyon elgondolkodtam rajta, hogy lemondom az előfizetést.
Jobb lenne, ha mindenki a kaptafája mellett maradna és ott a munkája, hivatása szerint tenné a dolgát.
· Mindezek után érdekes lehet, miként látod a felnőtt labdarúgócsapat szereplését, munkáját, erről is mondj véleményt!
- A felnőtt csapatban is többször játszottak másnak igazolásával. Itt aztán még komolyabb sérülések történhetnek. Az ifiét nem tudom, mert sok a nem hajdúdorogi gyerek és őket nem ismerem. Itt meg kell jegyezni, hogy hajdúdorogi középiskolásoknak megmondták, hogy vagy itt játszhatnak a Kaloszban vagy sehol. Persze több gyerek focizott a településén, ahonnan idejött tanulni, így kénytelen volt átigazolni, hogy tovább focizhasson. Érdekes eljárás ez is. Itt jut eszembe, hogy Szilágyi Gábor elnök a KALOSZ SE-be összetoborzott ifit a Hajdúböszörmény megyei másodosztályú ifi csapataként akarta indítani a bajnokságban. Amivel kapcsolatban először ők keresték meg a Hajdúböszörményt és nem fordítva, mint ahogyan a Hajdúdorogi Újság 2008. szeptemberi számában megjelent. „Szilágyi atya érdekességként elmondta, az idény kezdete előtt megkereste őket a Hajdúböszörmény megyei II. osztályú csapata, és azt ajánlották, hogy az ifi csapatukat közösen versenyeztessék.” Szerencsére a kulturális és sportbizottság egyik tagja felhívta rá a figyelmüket, hogy ez nem lenne jó, ha jól tudom.
· Igen sötét képet festettél a város sportéletéről, mi lehet a megoldás?
- Sajnos, akiknek hatalom van a kezükben, amivel élni lehet, sokszor másként is cselekednek. A saját érdekeik, céljaik megvalósításában közérdekként is feltüntetnek dolgokat, és olyan eszközöket használnak, ami megkérdőjelezhető. Ki jár jól és miben?
A önkormányzat kulturális és sportbizottság természetesen mindig a lehető legjobban támogatta a sportot. Ezt én is tapasztaltam.
De, jó lenne, hanem csak az írásban beadott beszámolók és a leadott számlák alapján látnák a munkát. Hanem folyamatosan a gyakorlatban. Erre már többször válaszolták, hogy nekik nem ez a feladatuk. Ennek ellenére azt mondom, ha évekkel ezelőtt segítették volna a helyes irányba való haladást az egyesületnél és tántoríthatatlanul kitartottak volna, akkor nem került volna ilyen helyzetbe. Talán a választások előtt nem mertek ilyen kényes témával foglalkozni?
Persze vannak olyan képviselők, akik nyomon követik az eseményeket. Remélem most már e nem kedvező folyamatok alakulását jobban figyelemmel követik és hajlandóak a hibákat segítő szándékkal észrevenni, megmutatni és kijavítani.
Persze jó dolgokat, pozitív változásokat hozott ez az együttműködési megállapodás a Szövetkezetek SE és a Kalosz SE között. De nem mindegy, hogy milyen áron. A felszín alatti dolgokat is észre kell venni, és nem csak észrevenni kell, hanem akinek lehetősége van rá változtasson a dolgokon!! Így még jobbá teheti a dorogi sportot.
· Úgy veszem ki szavaidból, véleményed szerint rossz kezekben van a helyi sportélet. Milyen információkkal rendelkezel még?
- Egy másik település focistájáért két kézzel nyúl, a SE a helyieket pedig két kézzel szórja el. Most egy másik település volt játékosát szerezte meg a Szöv. SE. Ennek a játékosnak a volt egyesületével kapcsolatban 560 000 forintos adóssága van. Vajon mennyiért és milyen pénzből szerezték meg, megér-e annyit a dorogiakkal szemben?
· Mikortól romlottak el a dolgok?
- Volt egy jó folyamat 2002-ig, aminek eredményeként sok dorogi gyerek mozgott és még eredménye is volt.(Utána még sokáig annak a folyamatnak az eredményéből éltek, ami már mostanra lassan elfogy.) Természetesen itt is voltak hibák, de az ellehetetlenítés miatt ezek kijavítására nem volt alkalom. Ezt először az intézmények közötti „harc”, majd a Szövetkezetek SE-nél lévő dolgok, a nem megfelelő döntések rontották el. A gyermek csapat után nem volt megoldva a gyerekek megfelelő képzése egy-két év kivételével. Például szerelésük nem volt, amikor egy felnőtt játékos nevén három pár cipő is volt. Mérkőzés után nem lehetett nekik venni ásványvizet és egy csokit és még sok minden. Itt is még sok nem jó dolog volt. Akkor jeleztem, hogy a dorogi sport éveken belül mélypontra kerül, ha továbbra is ez marad. Sajnos ez így történt, mert a hatalom és az érdekek mást diktáltak, mint a józan ész logikája megkövetelt volna. Lásd megszűnt a felnőtt kézilabda (szerencsére pár éve a gyerek kézi elindult egy sportot szerető ember jóvoltából és nem másból), kétszer kiesett Hajdúdorog a megye I. –ből stb. De, ennek ellenére mindig vállalták a Megye I.-et. Pedig a dorogi foci megújulása szempontjából fontos lett volna az alacsonyabb osztályban való szereplés. A hazai fiatal játékosokat, embereket meg kell és kellett volna becsülni és nem elriasztani, mint az utóbbi időben, amikor több játékos hagyta itt az egyesületet, mert kiálltak az igazuk mellett. Ősz óta 10 hajdúdorogi felnőtt játékos és két ifista hagyta el a csapatot. Ez nagyon elgondolkodtató és az SE iránti kritika jele! De hát a hatalom nem a kezükben volt és az érdekek ismét mást diktáltak. Azt mondták nekik, hogy elmehetnek, majd hozunk máshonnan játékosokat. Újból a nem helyi a jó és az jár jól. A helyiek, akik pedig szeretnek focizni és akkor is játszottak, amikor szinte semmit nem kaptak érte, mehetnek. Jöhetnek a zsoldosok?
Láttam megye kettes csapattal mérkőzéseket, és azt mondom, hogy ott kellene játszani, mert jobbak lennének a lehetőségek a csapat építésére, motiváltabbak lennének már csak a sikerélmények által is.
· Milyen lehetséges végkifejlettel számolhatnak a helyi sportért aggódók?
- Reméljük, mindezek ellenére nem esnek ki a Megye I-ből, de a jelenlegi állapotok tükrében nagyobb a valószínűsége, hogy alacsonyabb osztályba kerül az egyesület, amelynek pozitív fejleménye lehet, hogy komoly átalakuláson megy keresztül a Szövetkezet SE, aminek már évekkel ezelőtt meg kellett volna már történnie.
A Tényforrás Hírportál természetesen reagálási lehetőséget biztosít mindenkinek, aki az ügyben érintett.
|