Városi Közmeghallgatás - Első rész
2008.02.08. 23:44
Szépszámú közönség gyűlt össze február elsején a városi közmeghallgatás alkalmából a Móra iskola dísztermébe. Csaknem teltház volt, imitt-amott láttam csak pár üres széket. A helyi polgári körös képviselők kiegészülve Papp Tiborral (KDNP) Kiss Attila (Fidesz) országgyűlési képviselő társaságában foglalták el pozíciójukat. Papp Tiborral kapcsolatban meg kell említeni, az ő javaslatára - szakítva az egyébként érthetetlen hagyománnyal - a közmeghallgatásra nem a költségvetés elfogadása után, hanem előtte került sor. Ez abból a nem utolsó szempontból helyes, hogy a város lakóinak lehetősége nyílott még érdemben beleszólni a tervezetbe. Azt hiszem ilyen és ehhez hasonló javaslatokat várnak el a szavazók a képviselőktől. Jelen volt még Mislovics Andrea, Incze Mihály, Vass Mihály, de nem találkozhattak a helyiek Dr. Tóth Miklóssal és Dr.Szabó Miklóssal.
Először Csige Tamás polgármester ragadta magához a szót, aki egy Winston Churchill idézettel indított, majd megállapította, Hajdúdorog város képviselő-testülete határozatképes létszámban van jelen. Miután a napirend elfogadása megtörtént kijelentette, idén rövidebbre fogja mondandóját, mivel többen szóvá tették a tavalyi hosszúra sikeredett költségvetés bemutatást. Azonban a polgármester úr ezen törekvését nem sikerült megvalósítania.
A költségvetés tervezetét kivetítő segítségével hosszasan taglalta. A számadatok halmazát nem is részletezném, aki kíváncsi rá Incze Mihály jóvoltából megtekintheti Galériában található képeken!
Csige Tamás a város intézményeivel kapcsolatban arról számolt be, sikerült a kiadásokat csökkenteni, megállítani. A művelődési ház például elbocsátás nélkül valósította meg a célkitűzést. Ide kapcsolódik, hogy a tervek között szerepel a művelődési ház és a könyvtár fűtésének kettéválasztása. A Móra Ferenc Általános és Művészeti Iskola az előirányzott csökkentés kétszeresét produkálta. A Családsegítősök pedig, ha minimálisan is, de faragtak kiadásaikból. A polgármester megdicsérte az intézményvezetőket, amiért jól gazdálkodnak a helyiek pénzével.
A fentiek nem mondhatók el a polgármesteri hivatalról, mivel hat fő nyugdíjba megy, ez pedig jelentős kiadással jár.
Megtudhattuk azt is, a városban működő kistérségi iroda nemhogy kiadással jár, hanem bevételt hoz, hiszen bérleti díjat fizetnek, valamint a Családsegítőnek internethozzáférést biztosítanak.
Megdöbbentő volt hallani, hogy a Sportkörnek erre az évre az eddigi 3,8 millió Ft-os támogatás helyett csupán 1 millió forint van előreirányozva. Még megdöbbentőbb volt az, amikor a polgármester úr a civilszervezetek 1 milliója helyett 500 ezer Ft. szétosztásáról beszélt. Hozzátette, amennyiben a képviselő-testület tagjai hajlandóak lemondani tiszteletdíjuk tíz százalékáról, akkor abból pótolnák a hiányzó összegeket…
Elképesztőnek tartom, hogy a hosszú évek óta kiemelkedően teljesítő civil szervezeteket és önszerveződő csoportokat ilyen megalázó helyzetbe hozzák. Ebben a városban a kulturális élet az egyetlen, amely fejlődik. Hála a lelkes kis csoportoknak. Persze ami sikeres, azt a dorogi mentalitás szerint el kell nyomni, nem szabad támogatni… még véletlenül se!!!
Amikor a polgármester urat hallgattam, nem tudom miért, de deja vu érzésem támadt, mintha az előző polgármestert, Kujbus urat hallgattam volna. Ugyanaz az előadásmód, szemlélet…Változott itt valami?
Folytatás következik!
|