Beindultak a civilek
2008.01.18. 22:48
Nemzeti Akció Program kezdődik a Október 23. Bizottság és a Civil Jogász Bizottság szervezésében
Az Október 23. Bizottság Alapítvány a mai nappal meghirdeti Nemzeti Akció Programját. A program lényege, hogy a korábban a 2006-os őszi rendőri brutalitást eredményesen vizsgáló civil szervezet társadalmi párbeszédet indít a Magyarországot súlyos válsághelyzetbe sodró kérdéseket illetően - hangzott el az Október 23. Bizottság és a Civil Jogász Bizottság közös sajtótájékoztatóján. Nagy a veszélye annak, hogy az egészségbiztosításról szóló törvényt az országgyűlés február 11-én újra megszavazza. Éppen ezért az Október 23. Bizottság és a Civil Jogász Bizottság támogatja az Albert házaspár népszavazási kezdeményezését - számolt be Dr. Szöőr Anna kuratóriumi tag a két szervezet közös csütörtöki tájékoztatóján.
Szöőr elmondta: felhívják minden magyarországi város és település figyelmét, hogy tartsanak sajtótájékoztatókat, hiszen ezek sokszorosító hatása felbecsülhetetlen. "A bizottság tagjai újra megkezdték az országjárást. Tegnap Szekszárdon, majd ezt követően Debrecenben, Móron, Kápolnásnyéken tartanak fórumokat."
Ezzel egyidejűleg - tette hozzá - az alapítvány szakértőket kért fel, akik gazdasági, jogi szempontokat figyelembe véve rámutatnak a törvény társadalomra való veszélyességére. Továbbá felhívják a figyelmet arra, hogy az egészségbiztosításról szóló törvény hatástanulmány nélkül: hazárdjáték egy nemzet sorsán. A törvény bevezetésének várható következményeit a már megbukott nyugdíjreform következményeivel vetik össze. Vizsgálják, hogyan érinti a törvény a romákat, a fogyatékkal élőket és a mélyszegénységben élőket. Szükség esetén a szakértők beadványukkal Alkotmánybírósághoz fordulnak, vagy akár próbapert indítanak a kormány ellen.
Dr. Szöőr Anna úgy fogalmazott: "A Civil Jogász Bizottság továbbra sem feledkezik meg a rendőri brutalitás áldozatairól. Ezért havi rendszerességgel, pszichológus és szociális munkás segítségével folytatja az őszi rendőri brutalitás következtében poszttraumás stressz szindrómában szenvedők segítését. A bizottság tagjai továbbra is megjelennek a bírósági tárgyalásokon és felemelik szavukat az igazságtalan ítéletek ellen. Az alapítvány nemzetközi konferencia- és sajtótájékozató-sorozatot tervez kéthavi rendszerességgel a civil társadalmat érintő kérdésekben. A CJB tagjai és munkacsoport-vezetői rendszeresen szólalnak fel, publikálnak és lobbiznak az egészségügyet, oktatást, kisebbségi kérdéseket és más emberi jogi témákat illetően bel- és külföldön egyaránt. Ezennel csatlakozásra hívom fel a civil társadalmat, mert 2008 a civileken múlik!" - tette hozzá.
Elvész a bizalom!
M. Szabó Imre, a bizottság tagja ugyanitt felhívta a figyelmet arra, hogy a társadalom lelki válsága hosszú távon okoz súlyos károkat, veszteségeket, amelyek megvalósulásához egyaránt hozzájárulnak "kimért bírók, elnéző ügyészek s a hazugságot betanító rendőrtisztek. A súlyos vagy éppen a hazugság következtében született felmentő ítéletek tovább fertőzik a magyar közbeszédet, a felelősségvállaló embertípus kialakulását, az őszinte szót!"
A nemzet válaszút előtt áll
Dr. Kávássy Pál, a bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: "A társadalombiztosítás részleges, az elkövetkező évtizedben teljessé váló privatizálási folyamata egyértelműen a nemzetközi pénzügyi körök akarata. Az Országgyűlés február 11-én az egészségbiztosítási törvény zárószavazására készül, amely a törvény elfogadása esetén a tőkéscsoportok érdekeltségének szabad utat biztosítana." Kávássy hozzátette: éppen ezért az egészségügyi ellátások biztosítójának magánosítása nem az állam, nem is az emberek, még kevésbé a nemzet érdekeit szolgálja. Az egészségpolitikai célkitűzéseknek a hatásosság, hatékonyság, igazságosság, minőség, megvalósíthatóság fogalmainak kellene megfelelniük. Kávássy a következő gondolattal zárta mondanivalóját: "Az egészségügy szolgáltatást, a gyógyítás szolgálatot, a profitérdekelt magánbiztosítók pedig kiszolgáltatottságot jelentenek."
|