Öngyilkosság
2008.11.22. 11:52
Riasztó Hajdúdorogi öngyilkossági mutatók
Részlet az ÁNTSZ Észak-alföldi Regionális Intézetének Egészségfejlesztési osztályának tanulmányából
Külső okok miatt bekövetkezett halálozás
A külső okokra visszavezethető halálozások a haláloki struktúrában a harmadik helyen állnak, férfiaknál 9,8%, nőknél 6%. Ide tartoznak a háztartási, a közlekedési és munkahelyi balesetek mellett az erőszak illetve önsértés következtében bekövetkezett halálozások is. A Hajdúböszörményi kistérség halálozási viszonyok elemzésekor figyelemre méltó, hogy a térség férfi lakosságának halálozása a 0-64 éves korcsoportban legtöbbször az országos átlagot magasan meghaladja.
A településen az országos viszonyoktól eltérően a halálozások döntő részét nem a járműbalesetek, hanem a halállal végződő öngyilkosságok teszik ki. A külső okok miatt bekövetkezett halálozás területi megoszlását vizsgálva elmondható, hogy a Hajdúböszörményi kistérségben Hajdúdorog települése, a férfiak (SHH 116,3%) tekintetében az országos átlagnál lényegesen, de nem szignifikánsan magasabb. A nők esetében (SHH 99,5%) az országos (SHH 100%) átlag körüli az érték.
Az öngyilkosság okozta halálozások csökkentését célzó stratégiákban, a krízis állapotban lévők és/vagy depresszióban szenvedők időben történő felismerése és megfelelő ellátása hatékony célként megfogalmazható stratégiának tűnik. A szándékos önártalom okozta halandóság területi megoszlását elemezve elmondható, hogy a Hajdúböszörményi kistérségben Hajdúdorog települése, mind a férfiak (SHH 149,4%) mind a nők (SHH 172,5%) esetében az országos (SHH 100%) átlagot jóval meghaladó értéket mutat, ha nem is szignifikánsan.
Befolyásolható-megváltoztatható tényezők a betegség visszaszorításában:
ˇ iskolai oktatásban problémamegoldó gondolkodás fejlesztése, mentális egészségfejlesztés, testmozgás népszerűsítése, káros szokások visszaszorítása
ˇ veszélyeztetettek kiszűrése, hatékonyabb gondozói intézmények kialakítása
Összefoglalás
A fentiekben ismertettük a halálozási adatok alapján megfogalmazható egészség képet Hajdúdorog településen. Ismerve a település egészségügyi kapacitásait az alábbi fejlesztési irányok határozhatók meg:
Ř Lakossági szűrővizsgálatok szükségesek a háziorvosi praxisokban a szív-érrendszeri betegségek és kockázati állapotok (magasvérnyomás, cukorbetegség, magas koleszterin szint) időbeni felismerésére, kiszűrésére.
Ř Bővíteni kell a lakosság ismereteit a szív-érrendszeri betegségek megelőzésében fontos életmódbeli tényezőkről (pl. testsúly kontroll, egészséges étrend, dohányzásmentes életmód, stb.), ill. a kockázati betegségek megfelelő kezelésének fontosságáról (magasvérnyomás, cukorbetegség, stb. kontrollja)
Ř Szaksegítséget kell nyújtani a dohányzóknak a leszokásban (egészségügyben dolgozók képzése, füstmentes környezet biztosítása, stb.)
Ř Bővíteni kell a lakosság ismereteit a daganatokról és azok megelőzési lehetőségeiről, növelni kell elsősorban a nők rendszeres szűrővizsgálaton való részvételét
Ř A krízis helyzetben élők időbeni felismerésére képezni kell az egészségügyi és szociális szférában dolgozókat. Pszichiátriai szakrendelés helyi biztosításával javítható lenne ezen emberek szakszerű ellátása, segítése.
Hajdúböszörmény, 2008. okt. 20.
|