A Városi Ifjúságvédelmi Bizottság 2008-as beszámolója
Tisztelt Képviselő-testület!
A Városi Ifjúságvédelmi Bizottság az alábbiakban ad tájékoztatást a 2008. évben végzett munkájáról:
A civil szervezetek beszámolója óta eltelt időben jelentős változás nem történt a bizottság tevékenységében. Az ifjúságvédelemmel foglalkozó szakemberek és civil szervezetek önkéntesei egyre súlyosbodó társadalmi körülményekkel találják szemben magukat. A családok nevelésben betöltött szerepe megváltozott. Egyre több a munkanélküli szülő, az elszegényedett család. Gyakoribb a családon belüli erőszak, a gyermekek elhanyagolása testi vagy érzelmi szükségleteiben. Sok a gyermeknevelésben inkompetens szülő, függetlenül a társadalmi státusztól és az anyagi körülményektől. Ehhez járul még az is, hogy egyre több kultúra, érték együttélése vagy éppen összeütközése jellemző.
Napjainkban az óvodától és az iskolától várja el azt a társadalom, hogy azismeretátadó és személyiségfejlesztő funkcióján túl a családi szocializáció hiányosságait korrigálja, a gyermek személyiségfejlődési, magatartási zavarait kompenzálja.
Az iskola maradt szinte az egyetlen olyan intézmény, ahol a tanulókra irányuló hatások szabályozhatók. Kérdés, hogy az iskola és a pedagógusok mennyire lesznek képesek eleget tenni az elvárásoknak akkor, amikor a kortárscsoportok negatív befolyása megnőtt, és a család nevelő hatása csökkent.
Megállapíthatjuk, hogy a gyermeksorsok alakulásában nemcsak a gyermekvédelmi jelzőrendszer összehangolt munkájára, acivilszervezetek segítő tevékenységére, hanem minden állampolgár odafigyelésére szükség van.
Csak összefogással, közös erőfeszítéssel érhetünk el eredményeket.
A különböző szabadidős programok szervezése, kivitelezése, valamint az ezekhez való hozzájutás segítése az elsődleges prevenció ebben a munkában, és a szituatív bűnmegelőzés egyik legfontosabb eszköze.
A város által készített ifjúsági koncepcióban megfogalmazott feladatok megvalósítása jól szolgálnák ezt a célt. Tudjuk, hogy a programok megvalósításának egy része nem csupán pénz kérdése, hanem odafigyelésé és személyes elkötelezettségé is. A szükséges anyagi feltételek biztosítása viszont elengedhetetlenül fontosak az eredményes és fejlesztő munkához.
A bizottság szeretné, ha a Képviselő Testület ebben az évben / 2009-ben/ az alábbiakban felsorolt prevenciós programjához kért anyagi támogatást teljes mértékben biztosítaná a szervezetnek.
- rajz-és irodalmi alkotások készítése adott témakörben,
- Mikulás-napi játszóház szervezése,
- tanulmányi kirándulások anyagi támogatása,
- egészségügyi program szervezéséhez segítségnyújtás.
A bizottság szívesen segítené más pályázatok megvalósítását is a városban.
A civil ifjúsági szervezetek összehangolt munkájára lenne szükség városunkban ahhoz, hogy minél több alkohol- és füstmentes szórakozási lehetőség közül választhatnának a fiatalok. Ezzel csökkenthetnénk az éjszakai szórakozóhelyeken meglévő veszélyeket: a nikotinmérgezést, a lerészegedést, a drogfogyasztást.
Így a bizottság programtervében továbbra is szerepelt a kiskorúak kiszűrése az éjszakai szórakozóhelyekről. Az előző évek gyakorlatának megfelelően 2 -3 alkalommal történt is ilyen ellenőrzés. /2007-ben nem volt./ Az akcióban résztvevő hivatalos és önkéntes személyek lelkesedését visszavetette az, hogy a tetten ért fiatalok esetében a szabálytalanságot elkövető szórakozóhelyek vezetői ellen, a jelzések ellenére sem történt eljárás. Így az ellenőrzések sem érik el céljukat.
A szórakozóhelyeken talált Móra F.Ált. és Művészeti Iskolába járó diákok igazgatói figyelmeztetésben részesültek.
Munkánk során továbbra is a Gyermekvédelmi és Családsegítő Szolgálat dolgozóinak prevenciós és operatív tevékenysége volt az irányadó. Az általuk szervezett programokba, képzésekbe, megbeszélésekbe kapcsolódtunk be havi rendszerességgel az elmúlt évben is.
Ők is számíthattak és számíthatnak a bizottságban lévő önkéntesek segítségére, problémás esetek jelzésére, felkutatására.
A jövőben szorosabb együttműködésre is nyitottak vagyunk.
A Móra iskolában tanító pedagógusok és a tanulók szüleinek erőteljes kérésére kerülhetett sor a romafórum megszervezésére, a jelzőrendszer tagjainak részvételével immár második alkalommal. Először a roma gyerekek iskolába, óvodába járatásának gondjait, problémáit feszegették az ifjúságvédelmi felelősök és a védőnők. Kérték a megjelent roma szülőket, hogy gyermekeiket tisztán és rendszeresen engedjék az iskolába. A második alkalommal Dr. Zeleni Ferenc vezető főorvos hasznos előadását hallgathatták meg az érdeklődők az egészséges életmóddal, és annak megőrzésével kapcsolatban. A jövőben istámogatjuk, és igen fontosnak tartjuk e rendezvény megszervezését.
A hátrányos helyzetű tanulók nyári táborának megszervezését az Önkormányzat 30 000 Ft-tal támogatta. 2008. július végén egyhetes gazdag programmal tettük színesebbé a Móra Ferenc Általános és Művészeti Iskolában tanuló 30 gyerek életét. Az iskola 100 000 Ft-tal járult hozzá ahhoz, hogy tanulóik egész napos, hasznos ismeretet, felhasználható tudást szerezzenek diákjaik, komolyan véve a hátránykompenzációt.
Célunk az volt, hogy olyan tanulók vegyenek részt a programban, akiknél a szociális hátrány, a gondozatlanság, felügyelethiány, és nevelési problémák jellemzőek. Nem válogattunk a jelentkezők közül az alapján - csupán kényelmi szempontból-, hogy ki érdemli meg, melyik tanuló okoz kevesebb problémát, hanem a legtöbb figyelmet igénylő, viselkedési zavarral küzdő gyerek is bekapcsolódhatott a programba. Feladatunk volt az érzelmi – szellemi motiválás, az egészséges életvitelhez szükséges napirend kialakítása, a személyi higiénia növelése, az igénytelenség megszüntetése. Napjainkban különösen nagy szüksége van az ifjúságnak arra, hogy kötődjenek személyekhez, szűkebb és tágabb környezetükhöz. A nyári szabadidő hasznos eltöltésével jól szolgáltuk tanulóink testi – lelki fejlődését. Minden év végén a hátrányos helyzetű diákok nagyon várják, hogy részt vehessenek ezen a táborozáson. Nagy öröm a szervezőknek az, hogy az év eleji fogalmazásokban ezek az élmények visszatérnek, s a közösen készített faliújságon lelkesen mutatják fotóikat társaiknak.
Az Ifjúságvédelmi Bizottság szívesen támogatná valamennyi oktatási intézmény ilyen irányú kezdeményezését.
Ebben az évben is szeretnénk, ha minden fent leírt programunk megvalósulhatna, ehhez kérjük a testület erkölcsi és anyagi támogatását.